. : : Vítejte : : .

Zpravodajství

Extraliga

Výsledky kompletního 40.kola...
 Hokejisté Litvínova ve 40. kole extraligy propadli proti Kladnu. Vítkovice nezaváhali se Zlínem a drží šance na play-off.

Dva góly v rozmezí pouhých 64 vteřin po střelách Ondřeje Kratěny a Jaroslava Hlinky v samém závěru utkání rozhodly v urputné bitvě ve Znojmě o vítězství Sparty 3:1. Utkání bylo dlouho vyrovnané, domácí Orli se ale nedokázali prosadit v koncovce. Úřadující mistr tak uspěl na ledě soupeře po třech předcházejících porážkách.

V sestavě Znojma se už objevil uzdravený útočník Aleš Padělek a v obraně zaskočil z prvoligové Olomouce Ondřej Kříž za zraněného Pavla Mojžíše a chyběl i útočník Haman

Orli hrající na rozdíl od soupeře pouze se třemi pětkami zaskočili Spartu odvážnou útočnou hrou. Hostující brankář Duba měl hned od prvních minut hodně práce, většině střel znojemských útočníků ale chyběla přesnost.

Duba inkasoval první branku v 7. minutě, když si po Svobodově úniku z levé strany srazil obránce Vykoukal nešťastně puk do vlastní sítě.

Sparta stačila na inkasovaný gól rychle odpovědět. Po zmatku ve znojemské obraně vybojoval kotouč Langhammer a z jeho přihrávky překonal Dragoun z bezprostřední blízkosti střelou pod horní tyčku brankáře Trvaje. Vyrovnání ale znojemské hokejisty neodradilo od dalšího náporu, ve 13. minutě po Dopitově přihrávce se Růžičkova střela zastavila na tyčce branky Sparty.

Od druhé třetiny se už začala prosazovat útočnou hrou i Sparta, jejíž útočníci několikrát důkladně prověřili Trvajovy kvality. Ani Znojmo nezůstávalo v ofenzivním pojetí hokeje pozadu, ale i koncovka Orlů postrádala přesnost.

Neúprosná bitva vyvrcholila v závěrečné třetině, v níž se snažily oba týmy strhnout vítězství na svou stranu. Znojmo podržel v rozhodujících chvílích opět pozorný Trvaj, Sparta měla namále ve 49. minutě.

Dopitovi se podařilo protlačit kotouč pod brankářem Dubou, který se ale těsně před branku zastavil a tísněný Růžička se jej pokoušel dotlačit za brankovou čáru. Sudí Homola ale po konzultaci s videorozhodčím branku neuznal.

O výsledku rozhodla čtyři minuty před koncem chyba domácího brankáře Trvaje, který pustil za svá záda lehkou střelu Kratěny od modré čáry. K náporu o vyrovnání se už Znojmo nenadechlo, neboť o minutu později dostalo
třetí branku z hole Hlinky.

Pouze třetinu dokázali hokejisté Vsetína s favorizovaným soupeřem držet krok. Poté udělal pardubický trenér Miloš Říha několik změn v sestavy, které vedly k pětibrankovému přídělu v prostřední části na konto Valachů. Hosté si nakonec odvezli tři body za vítězství 7:0, navíc pardubický brankář Ján Lašák dnes vychytal v probíhajícím ročníku již svou šestou nulu.

První třetina patřila domácím. Hosté působili mdle, naopak Valaši hýřili aktivitou. První větší šanci spálili během pěti minut Stantien s Robem. Ke gólu Valachů nevedly ani tři, sice krátké, přesilové hry pěti proti třem, kdy se do slibných šancí postupně dostali Grill a Rob.

O přestávce zřejmě proběhla v šatně hostí zemětřesení. Na neuspokojivý výkon svých svěřenců reagoval pardubický kouč řadou změn v sestavě, které přinesly oživení hry.

Již ve 23. minutě se před domácím gólmanem objevil nekrytý Andrašovský, ovšem uspěl až o chvíli později Šeda. Pardubice vedoucí branka uklidnila, na druhou stranu si asi hodně oddechli, když vsetínský Dubec nepřetavil své sólo ve vyrovnání.

Definitivně se hostům podařilo zlomit odpor Valachů po dvou trefách Sýkory, který nejprve ve vlastním oslabení využil chybu domácích zadáků k proměnění svého brejku a následně v přesilovce zužitkoval přihrávku Píši.

Tento moment již nevydržel domácí gólman Vehviläinen, který během 38 vteřin obdržel za nesportovní chování dva desetiminutové tresty a musel předčasně pod sprchy. Ani jeho nástupce Martin Štefl však dlouho neudržel čisté konto, když jej ještě do druhé přestávky překonali Andrašovský s Koukalem.

V závěrečné třetině se domácí hodně snažili alespoň o čestný úspěch, ovšem ke gólu nevedly ani ty největší šance Dubce s Berzinšem, stejně jako další 73 vteřin dlouhá výhoda dvou hráčů v poli. Gól nebyla Valachům připsán ani v 54. minutě, kdy po pokusu Duby se sudí Mikula musel poradit s videorozhodčím. O konečnou podobu výsledku se tak postarali hosté zásluhou Martina Čecha a Andrašovského.

Až na čtvrtý pokus v letošní sezoně hokejisté Vítkovic přemohli Zlín a výhrou 4:1 si uchovali reálnou naději na play off. Zraněného kanonýra Zbyňka Irgla zastoupil druhý nejproduktivnější hráč Ostravanů Petr Hubáček, který se o vítězství zasadil dvěma trefami.

I bez svého nejlepšího střelce rozjely Vítkovice kolem zlínské branky kolotoč. Buldočí snaze domácích hosté v první třetině nedokázali konkurovat, nestačili v pohybu ani soubojích u mantinelu, ale ustavičný tlak Vítkovic měl jediný kaz: drtivá většina střel šla přímo doprostřed branky. Murín měl v úvodní části na dvacet zásahů, snad jen na Hubáčkův pokus se však musel natáhnout.

Jízdu domácích nečekaně koordinovala čtvrtá řada se slovenským juniorským reprezentantem Mikulou. Při každém střídání zamkla soupeře do útočného pásma a střelecké hříchy vítkovických mazáků ve 13. minutě také vykoupil zelenáč Klimek, který jemně pozměnil směr Jasečkovy střely.

I když se hosté téměř celou dobu bránili, mohli rychle vyrovnat. Vítkovickou chybu ale nepotrestal Leška, který si v samostatném nájezdu na Pince se svou střelou nepřišel.

Po obrátce však Ostravané vypadli z tempa a jejich náskok nepřežil ani minutu. Když už se vyloučený Jurečka zapojil do hry, Mokrejš z brankoviště zasunul puk za Pince. Otupělého soka mohl vzápětí srazit ještě Kubiš, ale ke zlínské smůle vypálil jen do tyčky. Z mrtvé pasáže domácí brzy vyvedl Hubáček, který po nenápadné akci zaskočil Murína umístěnou střelou pod vyrážečku.

Hamé ukázalo od druhé části svou lepší tvář, ale dalšími góly zlepšený výkon nepodložilo. Zdařilý průnik Záhorovského ve 26. minutě vychytal betonem Pinc, který posléze uhasil po Weissmannově hrubce velkou možnost Kašpaříka. A v úvodu třetího dějství hosté utkání definitivně ztratili.

Vosátko se v přesilovce nechal vytlačit z pásma a rozhozené obranu přelstili Káňa s Krenželokem. Vítkovice pak ještě využily klasickou přesilovou hru; Jurečka sice při své ráně zlomil hůl, ale i nepovedenou střelu nasměroval do branky Hubáček.

Domácí utkání bez komplikací dovedli do vítězného konce. Zlínští už skóre nezkorigovali ani ve čtyřicetisekundové převaze o dva hráče.

Hokejisté Českých Budějovic porazili Třinec a potvrdili pozici nejlepšího týmu v domácím prostředí. Dvěma góly se na výhře Jihočechů podílel útočník Jiří Šimánek, obránce Zdeněk Kutlák si připsal tři asistence. Budvar Arena byla navíc počtvrté za sebou oficiálně vyprodaná, i když volná místa v hale se dala lehce najít.

Hráčům Mountfieldu ulehčila vstup do utkání nedisciplinovanost hostů. V desáté minutě tak mohl ve dvojnásobné početní výhodě otevřít skóre Posmyka, proti jehož tvrdé střele od modré čáry byl brankář Vojtek bezmocný. Ostatní přesilovky ale nezahráli Jihočeši dobře a třineckého gólmana ničím nepřekvapili.

Mizerní byli rovněž třinečtí hráči při vyloučení Šimánka. Ve 20. min. zvedl diváky ze sedadel Hübl, jehož střelu však zastavila tyčka. Sotva se po prví obrátce objevila na ledě kompletní čtvrtá pětice hostí, rozsvítili Jihočeši znovu červené světlo za Vojtkovou klecí.

Gulaš vybojoval puk u mantinelu, našel Hřebejka, který se kličkou zbavil třineckého obránce a do skulinky nad lapačkou neomylně zavěsil.

Oceláři kontrovali při trestu Vydareného, kdy Skořepa přesně nahrál najíždějícímu Semanovi, na jehož střelu nestačil Turek reagovat. V dalších minutách se prosazovali pouze domácí, opakovaný potlesk si vysloužila především agilní dvojice Hřebejk - Gulaš. Slibné příležitosti měli také Vágner a Květoň.

Při hře čtyři na čtyři na začátku třetího dějství vytvořili pěknou akci Šimánek s Vydareným, ale Vojtek byl na místě. Poté budějovičtí hráči nevyužili 53 vteřin trvající přesilovku čtyři na tři ani následnou převahu pěti proti třem, která trvala 51 vteřin. Úspěšní byli až při trestu Pavelka, kdy Kutlák vypálil od modré a Šimánek sklepl kotouč k pravé tyčce třinecké branky.

Domácí potom začali pozorně hlídat střední pásmo a snažili se zamezit předpokládanému náporu Třince. Z nevinně vyhlížející akce ale hosté dokázali snížit, když nekrytý Skořepa objel zezadu budějovickou svatyni a zblízka po ledě prostřelil Turka.

Poslední slovo měli znovu Jihočeši, při power play soupeře získal puk obránce Kutlák, našel na červené Šimánka a ten se při střele do opuštěné klece nemýlil. Domácí útočník Veselý tak mohl oslavit 500 zápas v extralize vítězstvím.

Litvínovský Chemopetrol ve 40. kole hokejové extraligy nenavázal na dosavadní výsledky vzájemných utkání s Kladnem v této sezoně a podlehl mu 1:4. Rabat si zasloužil tři body disciplinovaným výkonem podpořeným skvělým gólmanem Orctem, který v
Litvínově před lety působil.

Pro oba týmy důležitý zápas začali aktivněji domácí. Ve 2. minutě najížděl Jánský zleva na vyjetého Orcta, ale svou pěknou akci nedokázal dotáhnout do gólové koncovky jen o pár centimetrů.

Následovala málo nebezpečná přesilovka Chemopetrolu. Po jejím skončení se vrátil na led Hluchý, zapojil se do útočné akce a Kladno vedlo. Nad Altrichterovo rameno se trefil přesně Bílek. Hned vzápětí mohl vyrovnat Lukeš, Orct se svým rozklekem byl však proti.

Na ledě se více než technický a pohledný hokej odehrával urputný boj. V 8. minutě se zpětně zkoumalo video, neboť o pár vteřin dříve při střele z úhlu od jednoho z domácích útočníků zasáhl Orct hřbetem své lapačky, puk mu přes ní přepadl a poskakoval okolo brankové čáry, než byl zameten do bezpečí.

V 16. minutě vybídl Trávníček při přečíslení dvou na jednoho ke skórování Jenáčka, ten měl před sebou pouze ležícího Orcta, ale střelou těsně nad ledem ho překonat nedokázal. Půlminutku před první sirénou mohl rozjásat domácí příznivce Trávníček, opět však ztroskotal na Orctovi.

V úvodních minutách druhé dvacetiminutovky měl při přesilovce Litvínova ideálně nabito do prostoru mezi kruhy Branda, ale jeho dělová rána golfovým úderem pouze zaduněla o zadní plexisklo.

Po této šanci začal úřadovat především Rabat. V závěru 27. minuty ještě neuspěl po křížné přihrávce Ševce od modré Patera, kterého vychytal Altrichter, o dvě minutky později už se však hosté radovali.

Altrichter před brankovištěm sice vykryl pokus Mrázka, ale zůstal ležet na ledě, zády k brance se nejlépe zorientoval Kuchler a bekhendem trefil opuštěnou klec. Když o 97 vteřin později proměnil samostatný únik s přehledem Martin Procházka, klesly šance Litvínova na minimum.

Oživit je mohla 42 vteřin dlouhá přesilovka pět na tři, ale domácí ji odehrál bez chuti a nápadu. I přesto v závěru převahy přesilovky trefil Kopecký tyčku.

Jenže přišla 39. minuta, Horna střelou po ledě prostřelil Altrichtera a duel o průběžnou desátou příčku byl rozhodnut. Domácí hrdina minulého utkání s Pardubicemi navíc prchl z branky a přenechal své místo náhradníkovi Hüblovi.

Závěrečná třetina se odehrávala již jen z povinnosti a jedinou nevyřešenou otázkou zůstávalo, zda dokáže Orct udržet svou druhou nulu v probíhajícím extraligovém ročníku. Radost mu zkazil až v 59. minutě Skuhrovec.

Přehled výsledků 40. kola O2 extraligy:

HC VÍTKOVICE STEEL - HC HAMÉ ZLÍN 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branka a nahrávka: 13. Klimek (Jasečko), 25. P. Hubáček (Burger), 42. Krenželok (T. Káňa), 44. P. Hubáček (Jurečka) - 21. Mokrejš (Vosátko).
HC Vítkovice Steel: Pinc
- Jurečka, Barinka, Jasečko, Gulaši, Kuboš, S. Hudec - E. Weissmann, Burger, P. Hubáček - T. Káňa, Hamrák, Krenželok - Kropáč, R. Procházka, Köhler - Klimek, Mikula, Tomášek. Trenéři: Fryčer a Bolek.
HC Hamé Zlín: Murín - Hamrlík, Galvas, Nosek, A. Novotný, Vosátko, Lučka, Horáček - Mokrejš, M. Čech, Rachůnek - Kubiš, Leška, Záhorovský - Okál, Kašpařík, Melenovský - M. Pšurný, Balán, R. Pšurný. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.

VSETÍNSKÁ HOKEJOVÁ a.s. - HC MOELLER PARDUBICE 0:7 (0:0, 0:5, 0:2)

Branky a nahrávky: 24. M. Šeda (Pucher), 30. P. Sýkora, 32. P. Sýkora (Píša), 36. Andrašovský (P. Sýkora), 38. Koukal (Kolář), 46. M. Čech (Pucher), 59. Andrašovský (P. Sýkora).
Rozhodčí: Mikula - Gebauer, Lederer.
Vyloučení: 10:14, navíc Vehviläinen na 10 minut a do konce utkání - M. Šeda, P. Sýkora oba 10 min.
Využití: 0:2.
V oslabení: 0:1.
Diváci: 2110.
Sestavy:
Vsetíndká hokejová a.s.:
Vehviläinen (32. Štefl) - Bobček, Kučný (21. Ostrčil), Galvinš, Šmach, Mocek, Andersons, od 41. navíc Horák - Grill, Stantien, Rob - Dubec, Sakrajda, L. Duba - Darzinš, Berzinš, Davídek, od 41. navíc Hrňa, R. Hubáček, Navrátil. Trenéři: Vlach a Kopřiva.
HC Moeller Pardubice: Lašák - Píša, Havíř, Snopek, M. Čech, M. Šeda, Čáslava, Linhart - P. Sýkora, Pucher, Rolínek - Čaloun, Pivko, Andrašovský - F. Mrázek, M. Hlinka, Ondřej, od 21. navíc Kolář, Koukal, Starý. Trenéři: M. Říha a Rohlík.

HC ZNOJEMŠTÍ ORLI - HC SPARTA PRAHA 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávka: 7. J. Svoboda - 9. Dragoun (Langhammer), 56. O. Kratěna (Netík), 57. J. Hlinka (Sivek).
HC Znojemští Orli:
Trvaj - Kříž, Jareš, Bičánek, Němeček, Kotaška, Chvátal - Selingr, Dopita, M. Růžička - A. Padělek, Tvrdík, V. Říha - Beroun, J. Svoboda, D. Nedorost. Trenéři: Hořava a Votruba.
HC Sparta Praha: T. Duba - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Tabaček, Protivný - Sivek, J. Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Netík, O. Kratěna - Dragoun, Langhammer, Klimt - Hromas, Vrbata, Podlešák. Trenéři: Výborný a Jelínek.

HC CHEMOPETROL LITVÍNOV - HC RABAT KLADNO 1:4 (0:1, 0:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 59. Skuhrovec (Trávníček) - 4. Bílek (Gardoň), 29. Kuchler (J. Mrázek), 31. Martin Procházka (Horna), 39. Horna (Patera).
Rozhodčí: Minář - Barvíř, Blümel.
Vyloučení: 9:9, navíc Sklenička a Prorok (oba Litvínov) 10 min.
Diváci:
3345.
Sestavy:
HC Chemopetrol Litvínov:
Altrichter (39. J. Hübl) - Hranáč, Šlégr, Punčochář, Gýna, L. Poživil, Skuhrovec, Morava - Benda, Reichel, Kubinčák - Jenáček, Branda, Prorok - Jánský, Lukeš, Trávníček - Sklenička, Kopecký, Bednařík. Trenéři: V. Sýkora a P. Fiala.
HC Rabat Kladno: Orct - Ševc, Evan, Pavlas, M. Štěpánek, J. Mrázek, Hájek - Horna, Patera, Martin Procházka - Bílek, Gardoň, Kuchler - M. Havel, Kalla, Hluchý - Diviš, Čurilla, Jaroš. Trenéři: Müller a Kasík.

HC MOUNTFIELD ČESKÉ BUDĚJOVICE - HC OCELÁŘI TŘINEC 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 10. Posmyk (Kutlák), 23. Hřebejk (Gulaš), 45. Šimánek (Kutlák), 59. Šimánek (Kutlák) - 26. Seman (Skořepa), 54. Skořepa (Kulusz).
Rozhodčí: Turčan - Charvát, Bejček.
Vyloučení: 7:14, navíc Frolo (Třinec) 10 min.
Využití: 2:1.
Diváci: 6421.
Sestavy:
HC Mountfield České Budějovice:
Turek - Toman, Gřegořek, Posmyk, Vydarený, Vágner, Kutlák, Mucha - M. Hudec, V. Hübl, Brabenec - Kotrla, Vak, Veselý - Šimánek, Mertl, Sailer - Gulaš, L. Květoň, Hřebejk. Trenéři: Jandač a Kupka.
HC Oceláři Třinec: Vojtek - Tesařík, Výtisk, Seman, Pácal, Kroupa, Frolo, od 21. navíc Kundrátek, Bartoň - Martynek, Skořepa, Pavelek - Korhoň, Štefanka, Hašek - Vrba, Polanský, Tomas, od 21. navíc J. Daneček ml., Hampl, Kulusz. Trenéři: Juřík, J. Daneček st. a Mach.

BÍLÍ TYGŘI LIBEREC - HC ENERGIE KARLOVY VARY 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávka: 23. L. Čermák, 55. Zíb (Žabka) - 21. Pech.
Rozhodčí: Rejthar - Kalivoda, Bádal.
Vyloučení: 8:9, navíc Skuhravý (Karlovy Vary) 10 min.
Využití: 1:1.
Diváci: 4139.
Sestavy:
Bílí Tygři Liberec:
Hnilička - Jiruš, Kočí, Krstev, Čutta, Zíb, Žabka, Rýgl - L. Čermák, Podkonický, Pletka - Klimenta, Dušek, Víšek - Vaic, Šachl, V. Novák - O. Hruška, Pabiška, S. Procházka. Trenéři: Paleček, V. Čermák a Kapoun.
HC Energie Karlovy Vary: Sáblík - Dobroň, Duben, Němec, Řezníček, Jiří Hanzlík, Mudroch, Brňák, Ustrnul - Kumstát, Košťál, Skuhravý - Dvořák, Skladaný, Chrenko - Milan Procházka, Pech, Zaťovič - Tvrdek, Baran, Kuběna. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.

Nejbližší program O2 extraligy:

Pátek 12. ledna - předehrávka 48. kola:

17:00 HC Vítkovice Steel - HC Mountfield České Budějovice (2:1, 2:3 v prodl., 2:4).

Neděle 14. ledna - předehrávka 42. kola:

17:00 HC Vítkovice Steel - HC Lasselsberger Plzeň (2:4, 5:3, 5:2).

Kompletní 41. kolo nejvyšší soutěže je na programu až po turnaji Super Six v Petrohradě, hrát se bude v úterý 16. ledna a ve středu 17. ledna.

Zdroj: převážně centrum.cz a také  hokej.cz