. : : Vítejte : : .

Zpravodajství

NHL

New York padl, Prospal zářil...
Útočník Václav Prospal odehrál svůj nejúspěšnější zápas v dosavadním průběhu letošní sezony NHL. Odchovanec jihočeského hokeje figuroval u tří branek (1+2) a výrazně tak podpořil vítězství Tampy nad Washingtonem v poměru 5:4. Tým Rangers kapitána Jaromíra Jágra podlehl na domácím ledě Ottawě 4:6.

Z posledních čtyř představení již český reprezentant vyprodukoval dohromady pět kanadských bodů (2+3).

Tampa Bay navíc tři z daného počtu duelů dovedla do vítězného konce a poprvé po více než měsíci se opět dostala přes hranici 50procent úspěšnosti zápasů.

Prospal, jenž má po střetnutí proti Washingtonu na kontě 27 bodů (6+21), poprvé v letošní sezoně vyprodukoval tři zápisy v jednom utkání.

Ze dvou bodů se pak jednatřicetiletý centr radoval pouze ve třech případech z předchozích 44 duelů.

V souboji s Washingtonem na sebe poprvé upozornil v 9. minutě, kdy připravil gól na 2:1 pro spoluhráče Vincenta Lecavaliera. V prostřední hrací části nejprve strhli vedení na svou stranu hokejisté Capitals, když do sítě brankáře Johana Holmqvista zamířili Alexandr Semin a Ben Clymer.

V čase 31:15 ovšem Prospal srovnal na 3:3, aby záhy na to vsítil svou druhou trefu zápasu Vincent Lecavalier. Do konce dané třetiny zbývalo pouze deset vteřin, když hostující kapitán Chris Clark zařídil smírný stav 4:4.

O vítězi zápasu tak rozhodla až finální dvacetiminutovka, vyplněná pouze jedinou brankovou situací. Významnou roli v ní přitom sehrál Václav Prospal, jenž v průběhu 44. minuty bekhendovým pasem zpoza branky vybídl k zakončení Martina St. Louise. V samotném závěru ještě Lecavalier atakoval hattrick, minul ale prázdnou branku. Na vítězství Blesků v poměru 5:4 se tak již nic nezměnilo.

Rangers podlehli v divokém střetnutí s Ottawou

Hokejisté New York Rangers se po neúspěchu s týmem Islanders neradovali z vítězství ani v následujícím souboji proti Ottawě. Senátoři si na ledě Madison Square Garden postupně vypracovali vedení 5:0. Domácí mužstvo kapitána Jaromíra Jágra sice v závěrečné třetině snížilo na rozdíl pouhé jediné trefy, gól útočníka Dany Heatleyho do prázdné branky ovšem zpečetil triumf Ottawy na konečných 6:4.

"Mělo by to stačit, nesmíte však přestat hrát," komentoval vývoj zápasu gólman Ray Emery, kterého dělilo do čistého konta 16 minut a 31 vteřin. Přesně za tuto dobu Rangers nastříleli do jeho sítě čtyři puky. Vše zahájil svou desátou brankou sezony Petr Průcha po asistenci Jaromíra Jágra. Mezi střelce se následně zapsali také Marcel Hossa a Blair Betts.

Stíhací jízdu domácích však uťal zmiňovaný Dany Heatley, který v utkání vyprodukoval tři body (1+2), shodně jako kapitán Daniel Alfredsson. Ocenění pro první hvězdu střetnutí si však odnesl jiný ottawský útočník, jímž byl Patrick Eaves. Dvaadvacetiletý pravý křídelník vsítil dvě branky a na další přihrál.

"Měli jsme ještě dost energie a třetí třetinu jsme odehráli velmi dobře. Jediná povedená dvacetiminutovka na výhru ovšem logicky nestačila," řekl Henrik Lundqvist, který po čtyřech inkasovaných gólech nahradil Kevina Weekese.

Kubina vsítil svou druhou branku sezony

Český reprezentant Pavel Kubina vsítil svou druhou trefu sezony a pomohl Torontu k vítězství na ledě lídra Východní konference, týmu Buffala Sabres. Urostlý obránce byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, jenž skončil triumfem Maple Leafs v poměru 4:2.

Toronto několikrát nebezpečně ohrozilo branku Sabres již v průběhu úvodní třetiny, skvělé zákroky gólmana Martina Birona ovšem udržely domácí ve hře. Gólu se aktivní Maple Leafs dočkali až v prostřední třetině, ze které uplynulo pouze 21 vteřin a Jeff O'Neill zakončil střílenou přihrávku Matse Sundina.

Buffalo záhy odpovědělo využitou přesilovkou v podání Thomase Vaneka, který z brankoviště dorazil střelu beka Jaroslava Špačka. Právě český zadák ve službách Sabres ovšem následně putoval na trestnou lavici, což potrestal před brankou číhající Pavel Kubina.

Po necelých dvou minutách hry závěrečné dvacetiminutovky, nabídl Buffalu možnost na opětovné srovnání faulující Matthew Stajan. Sabres si vytvořili obrovský tlak, který ukončil pas Dereka Roye na zakončujícího Chrise Druryho. Za stavu 2:2 se tak začínalo od znova.

Netrvalo to však dlouho a Maple Leafs znova vedli. Z prostoru před brankou Martina Birona se prosadil Alexander Steen. Necelých deset minut před uplynutím normální hrací doby navíc zvýšil na rozdíl dvou branek útočník Jeff O'Neill. Třicetiletý Kanaďan své druhé trefy utkání docílil po prudké střele švihem z mezikruží.

Plekanec asistoval u vítězství Montrealu

Třetí útočná formace Montrealu, hrající ve složení Chris Higgins - Tomáš Plekanec - Mike Johnson, figurovala u dvou ze čtyř zásahů v síti Philadelphie. Český útočník zaznamenal dvě asistence, přičemž Johnson a Higgins se zapsali mezi střelce. Flyers tak po porážce od Canadiens v poměru 2:4 utrpěli již pátou prohru v řadě.

Philadelphii nepomohl ani návrat uzdraveného kapitána Petera Forsberga, který vynechal kvůli potížím s třísly předchozí čtyři duely. Švédský reprezentant si připsal jednu asistenci u přesilovkového gólu obránce Joni Pitkanena, jenž tak po 39 duelech ukončil své čekání na premiérovou branku sezony.

Phoenix brankáře Haška moc nezaměstnal

Vítězná série svěřenců trenéra Wayne Gretzkého se zastavila na sedmi triumfech za sebou. Postarali se o to hokejisté Detroitu, kteří si z Glendale Arény odváží dva body za výhru 5:1. Tři branky Red Wings vsítili během početní výhody, ve kterých se činil především Tomas Holmström. Švédský útočník dosáhl svého druhého hattricku kariéry a navrch přidal ještě jednu asistenci.

Ruský reprezentant Pavel Dacjuk pro změnu figuroval u všech pěti branek Detroitu, když dvakrát skóroval a třikrát se vžil do role asistenta. Český centr vítězů Robert Lang přihrál na jednu branku. Gólman Dominik Hašek čelil pouze šestnácti pukům hokejistů Phoenixu, přičemž za jeho zády skončila jediná střela z hole Yanica Perreaulta.

Michálek skóroval do sítě Los Angeles

Útočník Milan Michálek, kterého v poslední době sužovaly potíže s třísly, se po šestizápasové pauze opět střelecky prosadil. Dvaadvacetiletý rodák z Jindřichova Hradce svou dvanáctou trefou sezony poslal Žraloky v 33. minutě do vedení 2:1. Náskok San Jose nad domácím Los Angeles navíc následně navýšili Ryane Clowe a Patrick Marleau, jenž tak dosáhl své 207 branky kariéry.

Kapitán týmu se tak dostal do čela historické tabulky střelců San Jose, když předstihl dosavadního lídra Owena Nolana. Králové v třetí třetině snížili po trefě talentovaného útočníka Anže Kopitara, během závěrečné hry bez brankáře ovšem z hole Patricka Rissmillera inkasovali popáté.

Hamrlík podpořil jednoznačný triumf Calgary

Debaklem skončilo domácí střetnutí Colorada proti Calgary. Hosté nastříleli do sítě slovenského gólmana Petera Budaje pět branek a střídajícího Jose Theodora překonali ještě ve dvou případech. Triumf Flames v poměru 7:3 jednou brankou podpořil také obránce Roman Hamrlík.

Na zápas bude chtít naopak co nejdříve zapomenout útočník Avalanche Milan Hejduk, jenž byl na ledě u pěti obdržených branek. Pardubický odchovanec si tak odnesl nejhorší bilanci +/- ze všech hráčů domácího mužstva, proti kterému řádil především forvard Daymond Langkow (2+2). Pouze o jednu asistenci chudší bilanci si z utkání odnesl Kristian Huselius.

Výsledky zápasů:

Boston - New York Islanders 4:5 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 2:3 - 0:0)
Branky:
4. P. Bergeron, 9. Savard, 45. Chára, 54. Mara - 26. R. Robitaille, 41. Hunter, 50. Poti, 59. Viktor Kozlov, rozhodující sam. nájezd J. Blake. Střely na branku: 42:35. Diváci: 13.529.

Buffalo - Toronto 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)
Branky:
27. Vanek (Špaček), 43. Drury - 21. a 51. O'Neill, 36. Kubina, 46. Steen. Střely na branku: 24:28. Diváci: 18.690.

New York Rangers - Ottawa 4:6 (0:1, 0:3, 4:2)
Branky:
44. Průcha (Jágr), 45. Jason Ward (Malík), 47. Marcel Hossa, 51. Betts - 11. a 33. Eaves, 22. Kelly, 23. Vermette, 42. Alfredsson, 60. Heatley. Střely na branku: 42:33. Diváci: 18.200.

Philadelphia - Montreal 2:4 (2:2, 0:1, 0:1)
Branky:
6. J. Carter, 8. Pitkänen - 5. Mike Johnson (Plekanec), 6. Kovaljov, 29. Higgins (Plekanec), 48. Ryder. Střely na branku: 36:26. Diváci: 19.411.

Carolina - Florida 6:4 (0:0, 0:3, 6:1)
Branky:
42. LaRose, 44. Cole, 49. S. Walker, 50. Stillman, 51. C. Adams, 60. Ray Whitney - 33. a 60. O. Jokinen, 32. Kolník, 37. Weiss. Střely na branku: 27:38. Diváci: 13.552.

Dallas - Anaheim 1:5 (0:1, 1:3, 0:1)
Branky:
33. Hagman - 19., 38. a 49. Selänne, 39. S. Niedermayer, 40. DiPenta. Střely na branku: 18:24. Diváci: 18.532.

Tampa Bay - Washington 5:4 (2:1, 2:3, 1:0)
Branky:
9. a 33. Lecavalier (u první Prospal), 5. Craig, 32. Prospal, 44. St. Louis (Prospal) - 8. a 26. Sjomin, 31. Clymer, 40. Ch. Clark. Střely na branku: 25:22. Diváci: 18.804.

Colorado - Calgary 3:7 (2:2, 1:4, 0:1)
Branky:
10. Svatoš, 18. Stastny, 36. Brunette (Hejduk) - 13. a 52. Huselius, 31. a 33. Langkow, 11. Hamrlík, 22. Moss, 40. Amonte. Střely na branku: 30:26. Diváci: 18.007.

Phoenix - Detroit 1:5 (0:1, 0:0, 1:4)
Branky:
41. Perreault (Z. Michálek) - 20., 47. a 55. Holmström, 51. a 58. Dacjuk (u druhé Lang). Dominik Hašek odchytal za Detroit celý zápas, z 16 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 93,8 procenta. Střely na branku: 16:45. Diváci: 14.386.

Vancouver - Minnesota 2:5 (0:2, 2:1, 0:2)
Branky:
32. Pyatt (Bulis), 35. W. Mitchell - 4. a 46. Gáborík, 13. Rolston, 25. Radivojevič, 54. Walz. Střely na branku: 26:38. Diváci: 18.630.

Los Angeles - San Jose 2:5 (0:0, 1:3, 1:2)
Branky:
26. Cammalleri, 49. Kopitar - 28. M. Bell, 33. M. Michálek, 39. Marleau, 48. Clowe, 59. Rissmiller. Střely na branku: 24:31. Diváci: 17.054.

Z webu: idnes.cz