. : : Vítejte : : .

Zpravodajství

Play-off Extraliga

Vstup do čtvrtfinále Česká pojišťovna play off O2 extraligy vyšel lépe domácím týmům, které se radují z prvních výher. Pražská Sparta porazila zlínské Hamé díky třem využitým přesilovkám a dvěma gólům Petra Tona. Českobudějovický Mountfield musel o vítězství bojovat až v samostatných nájezdech, jež rozhodla poslední pátá série a jediná proměněná penalta Petra Sailera. Romana Turka v brance Mountfieldu nepřekonal žádný z pěti exekutorů Slavie, svěřenci Vladimíra Růžičky tak odešli se svěšenými hlavami......
Vstup do čtvrtfinále Česká pojišťovna play off O2 extraligy vyšel lépe domácím týmům, které se radují z prvních výher. Pražská Sparta porazila zlínské Hamé díky třem využitým přesilovkám a dvěma gólům Petra Tona. Českobudějovický Mountfield musel o vítězství bojovat až v samostatných nájezdech, jež rozhodla poslední pátá série a jediná proměněná penalta Petra Sailera. Romana Turka v brance Mountfieldu nepřekonal žádný z pěti exekutorů Slavie, svěřenci Vladimíra Růžičky tak odešli se svěšenými hlavami. V samostatných nájezdech neuspěli proti Jihočechům ani potřetí v této sezóně.

Úvodní duel mezi pražskou Spartou a zlínským Hamé přinesl vyrovnanou první třetinu, v níž oba brankáři předčili střelce. Góly začaly padat až v prostředním dějství, kdy dvakrát kapituloval zlínský Igor Murín, což se v konečném účtování ukázalo jako rozhodující. Nejprve na začátku 23. minuty využil odraženého kotouče Jan Hlaváč, který ukončil přesilovou hru domácích.

Druhou početní výhodu proměnil Petr Ton o šest minut později. Elitní střelec Sparty se z první opřel do přihrávky Jaroslava Hlinky a pojistil vedení pražského celku. V závěrečné třetině se hosté tlačili do zakončení a snažili se o snížení, ale naráželi na jistého Tomáše Dubu, který jako první gólman ve vyřazovacích bojích udržel čisté konto.

Sparta navíc v závěru přidala další dvě branky, když se podruhé v utkání trefil Petr Ton, jenž znovu využil přesilovou hru, a v předposlední minutě dal výsledku definitivní podobu Michal Sivek.

Zápas českobudějovického Mountfieldu proti pražské Slavii měl raketový úvod, hned po čtyřiatřiceti vteřinách prvního dějství se prosadil Viktor Hübl, nejlepší střelec Jihočechů v základní části O2 extraligy. Domácí svůj těsný náskok hlídali až do poloviny utkání, kdy Domik Graňák doklepl za Turkova záda pokus Jaroslava Bednáře a bylo srovnáno.

Třetí hrací období přineslo urputný boj o každý metr ledu, v němž měli hosté ke gólu blíže. V polovině 49. minuty zazvonila po kličce Jiřího Doležala tyč Turkovy svatyně. Rozhodnutí však nepadlo, a tak střetnutí dospělo do prodloužení, v němž byl k vidění spíše opatrný hokej. Žádné z mužstev nechtělo udělat chybu.

Náhlá smrt neudeřila a vítězství musely rozhodnout samostatné nájezdy. V nich dlouho kralovali brankáři, jejichž kouzlo zrušil až v poslední sérii domácí Petr Sailer, a protože Petr Kadlec na druhé straně nedal, radují se z první výhry Jihočeši.

Sparta vykročila za obhajobou titulu výhrou nad Zlínem

Hosté se pokusili zaskočit soupeře změnou pořadí útočných řad, elitní Leškova formace chodila na led až jako třetí. Očekávaný efekt to ale nepřineslo. Zápas však byl od samého začátku plný střetů a emocí. Při Rachůnkově vyloučení mohli skóre otevřít Černošek a Langhammer, proti Murínovi však neuspěli. Podobně dopadl na druhé straně Kovář v souboji s Dubou, i když tuto situaci si nechali rozhodčí ověřit u kolegy u videa.

V polovině první třetiny hrála Sparta 43 vteřin ve čtyřech proti třem, ale gól vstřelit nedokázala. Nejblíže k němu měl Hlaváč. V roli "spalovače" šancí se však představil zejména hostující Tomík a na začátku druhého dějství jej neproměněné příležitosti mrzely. V 23. minutě totiž slovenského gólmana v brance Hamé překonal v přesilové hře Hlaváč, kterého zlínská obrana nechala před Murínem zcela volného. Vzápětí se mohli prosadit Ton s Netíkem, ale své přečíslení dva na jednoho nevyřešili ideálně.

Blízko vyrovnání byl v 28. minutě při Hanzlíkově vyloučení Leška, jeho střela však skončila jen na tyči. Ještě před návratem sparťanského beka na led putovali na trestnou lavici Mokrejš a Horáček a domácí převahu čtyř proti třem využili. Nalezenou střeleckou mušku z konce základní části potvrdil nejlepší kanonýr úřadujícího mistra Ton. Ještě v pokračující přesilové hře mohl snížit Záhorovský, ale jinak měli více šancí domácí. Proti Langhammrovi však zasáhl Murín betonem a v 39. minutě zlikvidoval i Hlaváčův samostatný nájezd.

Nepříznivý stav nutil hosty více útočit, překvapit obranu Sparty a pozorného Dubu se jim ale nedařilo. V 46. minutě mohl navíc přidat třetí gól po rychlém protiútoku Hlinka, Murín ale jeho pokus koncem betonu vykopl. Definitivně tak přiblížil Spartu k první výhře v sérii Ton, jenž se v další přesilové hře opět nemýlil. Když poté přidal v 59. minutě čtvrtý gól Sivek, zřejmě z ofsajdu, poslal hostující kouč Bokroš své hráče do šatny a nechal na ledě pouze jednu pětku, která utkání dohrála.

Hlasy trenérů po utkání:

Marian Jelínek (HC Sparta Praha): "Byl to typický první zápas v play off. Nebyl to dvakrát pohledný hokej, soupeři se poznávali a každý trochu vyčkával, jestli se změnila taktika oproti základní části. To samé bylo i v přesilových hrách. Myslím si, že se nic podstatného nestalo. Vedeme v sérii 1:0. Nic více, nic méně."

Ernest Bokroš (HC Hamé Zlín): "Po prohře se vždy mluví špatně, ale my musíme přiznat, že kvalita soupeře je vysoká. Jako tým jsme selhali v přesilových hrách. Neproměnili jsme ani jednu, Sparta využila tři. Tím se nastartovala. Já jsem byl celkem spokojen s hrou v pěti proti pěti, ale přesilové hry umíme hrát lépe. Bohužel jsme z nich nic nevytěžili."

Petr Sailer zajistil Budějovicím v nájezdech výhru nad Slavií

Jihočechům se vstup do zápasu vydařil a hned v 34. vteřině otevřeli účet čtvrtfinálové série. Hudec se probil po levé straně u mantinelu, předložil puk před branku Hüblovi a nekrytý domácí kanonýr mezi betony prostřelil gólmana Svobodu. Vzápětí ještě zkusil štěstí z úhlu Sailer. Slavia zahrozila poprvé ve čtvrté minutě, ale kapitán Beránek minul branku.

Potom se Pražané bránili po Supově faulu, ale v závěru oslabení se dostali do velké šance. Bednářovi po individuální akci zabránil ve vyrovnání až gólman Turek. Stejný scénář měla i slávistická výhoda při Kutlákově trestu. Po tlaku hostů přišla možnost na druhé straně. Beránka obral o puk na útočné polovině Brabenec a vybídl do sóla Hudce, ale slovenský reprezentant při blafáku do bekhendu minul.

Oba týmy pak nevyužily po jedné početní výhodě a v úvodu druhého dějství mohl Mountfield pojistit vedení. Nejdříve tečoval Vakovu střelu Hřebejk, potom osamocený Hudec ztroskotal na Svobodovi, stejně jako Toman, který se dostal do sóla na útočné modré čáře po naskočení ze střídačky. Domácí nezužitkovali ani Tomicovo vyloučení.

Naopak v oslabení vyzkoušel střelou na levé rameno Turka Beránek a v 31. minutě bylo vyrovnáno. Při signalizovaném vyloučení vystřelil Bednář a k dorážce do odkryté branky se prosadil obránce Graňák. Slavia ožila, ve skrumáži se zkoušela prosadit dvojice Žižka, Červenka a zahrozil i Vondrka. Na druhé straně scházela přesná muška Mertlovi i Posmykovi. V 37. minutě opět při pobytu svého spoluhráče na trestné lavici úřadoval Beránek, ležící Turek ale zasáhl proti zkušenému centrovi betonem.

V třetí třetině oba týmy spíše vyčkávaly na chybu soupeře. Pražané hráli po Mertlově vyloučení v početní převaze, ale Turka ohrozil jen od modré čáry Kadlec. V 50. minutě měla Slavia obrovskou příležitost, jenže po Bednářově akci trefil Rataj zblízka jen levou tyč českobudějovické branky. Jihočeši se pak ubránili i při následném Tomanově vyloučení.

Po skončení oslabení se dostal na levé straně do střelecké pozice Vak, ale minul. Po Svobodově zaváhání při zastavení nahozeného puku za brankou se probíjel do zakončení Gulaš a Svoboda i za pomoci faulujícího Graňáka situaci vyřešil. Z přesilovky ale domácí nic nevytěžili a v závěru běžné hrací doby byla aktivnější Slavia, ale na stavu se už nic nezměnilo.

V nastavení se málem dostal do sóla Hudec a Svobodu pak prověřil Kutlák, zblízka také Brabenec a potom ještě Hudec. Turka ohrozili Bednář, Graňák a Sup. Rozhodovat však musely samostatné nájezdy, v nichž se trefil jen domácí Sailer.

Přehled výsledků prvních čtvrfinále Česká pojišťovna play off O2 extraligy:

HC SPARTA PRAHA - HC HAMÉ ZLÍN 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 23. Hlaváč (Ptáček), 29. P. Ton (J. Hlinka), 56. P. Ton (Ptáček), 59. Sivek (J. Hlinka).
Rozhodčí: Minář, Šindler - Bláha, Kostka.
Vyloučení: 10:10, navíc Hlinka (Sparta) 10 min.
Využití: 3:0.
Diváci: 10.172.
Stav série: 1:0.

Sestavy:
HC Sparta Praha : T. Duba - Ptáček, Stehlík, Vykoukal, Jan Hanzlík, Černošek, Tabaček, Benýšek, od 42. Protivný - Sivek, J. Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Netík, O. Kratěna - Zelenka, Langhammer, Dragoun - Rob, Vrbata, Hromas. Trenéři: Výborný a Jelínek.
HC Hamé Zlín: Murín - Nosek, Zubíček, Vosátko, A. Novotný, Hamrlík, Galvas, Horáček, Lučka - Mokrejš, M. Čech, Rachůnek - Okál, Kašpařík, Kubiš - Tomík, Leška, Záhorovský - Kovář, Balán, Melenovský. Trenéři: E. Bokroš a Stuchlík.

HC MOUNTFIELD ČESKÉ BUDĚJOVICE - HC SLAVIA PRAHA 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 1. V. Hübl (M. Hudec), rozhodující sam. nájezd Sailer - 31. Graňák (Bednář).
Rozhodčí: Bolina, Jebavý - Bádal, Pouzar.
Neproměněné nájezdy: V. Hübl, Šimánek, Brabenec, M. Hudec - Bednář, D. Hruška, Beránek, Červenka, Kadlec.
Vyloučení: 5:5.