. : : Vítejte : : .

Archiv

Václav Prospal

Prospalovy se nedaří tak jak by si sám přál....rozhovor...
Byl připravený u středového kruhu na vhazování, ale až z tribuny bylo vidět, že si se sousedem Jaromírem Jágrem o něčem povídá. "Chtěl jsem od něj hokejku. Tedy až po zápase," usmál se Václav Prospal, když po pátečním utkání NHL opouštěl v newyorské Madison Square Garden šatnu hostujícího celku Tampy Bay

Veselý však nebyl. Měl tři šance, ale nic z toho. Tampa prohrála 0:5. "Mně to tam nepadne. Nejen teď. Vyjadřuje to celou sezonu. Je divná. Lepší období střídají horší. Tak je to i se mnou," povzdechl si.

Ale na Čechy z Rangers jste se těšil.
Jo, jen nikdy nemáte moc příležitostí se s nimi pobavit. Jsou to soupeři a náš trenér zvlášť nemá rád, když se se soupeři bavíme. Po zápase už nemá problém. Jenže to zase většinou někam chvátáme. Na autobus, na odlet. Je to uspěchané.

Není čas ani vysadit?
Moc ne. K tomu byla v lednu dobrá přestávka pro Utkání hvězd. Člověk mohl na tři čtyři dny vypnout.

Vypnul jste při oblíbeném golfu?
Ne, ne, byli jsme s rodinou trošku níž od nás z Floridy, v Karibiku.
Položit se na pláž, k bazénu. A hlavně si užít dětí. Snažil jsem se jim věnovat co nejvíc. Mám ženě a dětem co splácet. Poslední dva měsíce jsme měli spoustu cestování. Teď už budeme víc doma, ale člověk na ně stejně nemá moc času. Vašík už to třeba tak nějak chápe. Ale Verunka vidí, že jsem pořád pryč. Taky mám svědomí. Chtěl bych být dobrej taťka a poskytnout jim, co se jen dá.

Minulý týden se Floridou přehnalo tornádo. Zasáhlo oblast, kde žijete?
Nás to minulo. Bylo to spíš u Orlanda. Když člověk vidí v televizi, co ty lidi potkalo, je z toho smutný. Ale na druhou stranu, byly to domy z dřevotřísky. Betonový barák by tornádo nezničilo.

V kabině Tampy průvan nehrozí?
Pokud se nedaří, hned se mluví o výměnách. To máte jako v každém jiném oboru. Má-li člověk problémy v práci, není to nic příjemného.

Týkají se ony řeči tedy i vás?
Taky. Já jsem trejdovaný už byl, vím, co to obnáší. Nic, z čeho by člověk mohl mít radost. Předchozí čtyři sezony se mi v NHL dařilo. Přijde ovšem i období, jaké prožívám teď. Ale mě spíš štve jiná věc: zatímco loni se po zavedení nových pravidel hrál otevřený hokej, padala spousta gólů, teď je vše už zase takové upracované. Nenajde se moc zápasů, které skončily třeba 6:5. To je škoda.

Vyplývá to z vyrovnanosti týmů? Rovnostářství platových stropů smazalo rozdíly mezi kluby.
To taky. Ale pak tu máme i systém, který se hraje. Když mluvím s bývalými sousedy z Kanady, řeknou: Loni jste hráli krásný hokej, zato teď se na vás nedá koukat. Honíte to po rozích, je tam víc soubojů u mantinelu než kombinací.

Proč ta proměna?
Třeba skoro pořád sledujeme video. Ukazují nám, kde jsme měli být, kam si měli najet. Prostě věda.
Člověk se pak snaží hlavně neudělat chybu. Od toho se odvíjí další.

Mají stejný názor i další útočné hvězdy Tampy Lecavalier a St. Louis?
Ti mají určitou svobodu, daří se jim. Můžou si na ledě jakoby dělat, co chtějí. Dali už přes třicet gólů, trenér přivře oko. Když si totéž dovolí někdo jiný a nevyjde mu to, už to nezůstane bez odezvy. Třeba já. Nesbírám letos tolik bodů, to samé třetí čtvrtá lajna. Udělají kličku. Když se povede, jo, super. Pokud ne, je zle.

Znamená to, že na vás trenér John Tortorella hodně tlačí?
On je velice impulzivní, řve na střídačce. Ačkoli v poslední době se hodně uklidnil. Vyhrávalo se. Ale když jsme byli jednou nahoře, pak dole, bylo to o něčem jiným.

S blížícím se koncem základní části asi začne přituhovat, že?
Když budu mluvit o našem mužstvu, stačí dvakrát prohrát a jste venku z play-off. Dosud jsme měli docela fazonu. Vyhrávali jsme i zápasy, které se nám moc nepovedly. Je to vyrovnané. Asi jako v české lize. Do play-off chtějí všichni, aby jim neutekly peníze, prodaly se vstupenky, televizní práva. Zbývá spousta zápasů a spousta bodů. Ale čím víc se konec bude blížit, tím úpornější se bude hrát hokej.

Co soudíte o Shanahanově vystoupení na obranu Jaromíra Jágra. Skutečně už rozhodčí proti nečisté hře nepostupují tak razantně?
Proti loňsku už se nečistá hra tolik netrestá. Ubylo přesilovek, i proto nepadá tolik gólů. Ať se na mě nikdo nezlobí, přísnější trend, co navrhli, už neplatí. Ale jde o můj názor. Náš trenér má rád fyzický kontakt. Každý jsme jiný, někomu se to možná líbí. Mně by vyhovovalo, kdybych si aspoň myslel, že si můžu s pukem dovolit víc.

Mimochodem, tu hokejku jste od Jágra dostal?
Ani nevím. Neviděli jsme se. Ale snad ji poslal a je někde zabalená.

Autor: idnes.cz
Žádné komentáře
 
Radicportal, by Jakub Řáda and Webgarden
Copyright (c) 2006 - 2007