. : : Vítejte : : .

Zpravodajství

Dominik Hašek

Hašan je stále jak mladík...
Po více než dvou letech se vrátil do Detroitu. Od únorových olympijských her v Turíně nechytal. V úvodu sezony mu do ideální formy ještě něco scházelo, ale postupně se Dominik Hašek opět dostal tam, kam léta v NHL patřil. Na výsluní brankářských statitistik. V lednu oslaví už dvaačtyřicáté narozeniny, ale v jeho případě to vůbec nic neznamená. "Cítím se zdravý a silný. Momentálně je to velmi dobré," hlásí ze zámoří.

Podle deníku Detroit News to vypadá, jakoby se u Haška zastavil čas. Brzy oslaví 42.narozeniny, ale není to na něm vůbec znát. Chytá jak za mlada. Je svěží, nic neztratil ze své pohyblivosti. Vrací se mu veškerá dřina z letní přípravy, kdy tvrdě pracoval pod vedením osobního trénera Josefa Bruka. A je možná vytížen v brance Rudých křídel více, než mnozí očekávali.

Trenér Mike Babcock se před sezonou nechal slyšet, že v základní části dostane čas i na odpočinek. Důležité je, aby byl v pořádku pro play off. To jediného ho zajímá, jinak o něj nemá obavy. Nechce, aby se přihodilo něco podobného jako loni, kdy Hašek chytal ve výtečné formě v Ottawě, ale přišly smolné olympijské hry v Turíně, zranění třísel a předčasný konec sezony pro českého gólmana.

Podle vzájemné dohody tak Hašek nastupuje jen v jednom ze dvou zápasech, které jdou těsně za sebou. Musí mít mezi duely alespoň jeden den pauzy. Pokud není nominován do utkání jako brankářská jednička, nesedí ani na střídačce, aby se předešlo hrozbě případného zranění. V minulosti už měl několikrát problémy s třísly, což je pro brankáře asi nejzrádnější zranění.

Šedesát zápasů? Obvyklé číslo za sezonu

Ve čtvrtek hrají Red Wings na ledě Phoenixu, kouč Babcock už v předstihu ohlásil, že bude chytat Hašek. Pro pardubického odchovance to bude 34.start v letošním ročníku NHL. Zhruba v polovině sezony je to možná o něco víc, než mnozí očekávali. Jeho kolegové se dostali do brány podstatně méně. Chris Osgood, kterého ze hry na měsíc vyřadila zlomená ruka, nastoupil v 9 duelech a Joey Mac Donald ve čtyřech.

Hašek zatím vychytal 22 vítězství a připsal si pět shut-outů. S průměrem branek 2.07 na zápas je druhý nejlepší v celé lize, úspěšnost zákroků má těsně nad 91 procent. Podle svých slov se cítí dobře, třísla drží, proto častější nasazování do zápasů uvítal. "Očekávám, že budu hrát kolem šedesáti zápasů. To je blízko mých obvyklých čísel za sezonu," tvrdí Dominik Hašek. "Nemyslím si, že by to měl být problém. Na play off budu připraven."

"Nemám vůbec o něj starost. Nemyslím si, že by byl přetažený," odpovídá Mike Babcock na dotaz, jestli není taková porce zápasů na zkušeného "veterána" příliš. Hašek se o svém věku vůbec nebaví. V lepší fyzické kondici možná během své dlouholeté a úspěšné kariéry nebyl. "Jen jsem rozhodl, že bude Dom chytat dnes proti Phoenixu. Ozzie pak dostane šanci v sobotu proti Chicagu. Je to rotace gólmanů, jak jsme plánovali," dodává hlavní kouč Rudých křídel.

Účast na All Star Game? Byla by to pocta

Hašek předpokládá, že ve druhé polovině měsíce ledna bude mít víc volna a většinu zápasů odchytá Osgood. Přiznal, že se občas cítí trochu unavený, ale zároveň zdůraznil, že to nijak neovlivňuje jeho výkony. "Cítím se zdravý a silný. Momentálně je to velmi dobré," pochvaluje si pětinásobný vítěz Vezina Trophy.

24.ledna se hraje tradiční All Star Game, letos se koná v Dallasu. Do zahajovací šestky Západní konference se Hašek nedostal, fanoušci dali nejvíce hlasům Robertu Luongovi z Vancouveru. Ale dá se předpokládat, že oporu Red Wigs nominují buď novináři, nebo trenéři výběru. Olympijský vítěz z Nagana by to považoval za čest.

Zvláště po loňském létě, kdy s ním přestala počítat Ottawa a dlouho nebylo jasné, jestli si ho vybere jiný klub. Uvažoval i o konci kariéry. Jenže ozval se Detroit, kterému pomohl v roce 2002 k zisku Stanley Cupu. Zatím prožívá báječný návrat do míst, kde pozvedl nad hlavu slavnou trofej. "Rozhodně by to pro mě moc znamenalo," říká k případné účasti na utkání hvězd.

"Moc se ale to nesoustředím, v mé mysli jsou jiné a větší cíle," konstatuje. Hledí především na úspěch týmu v play off, to je pro něj největší motivací. Ale ještě předtím se může dočkat individuálního ocenění. Mohl by odpočívat, ale raději by se podíval do Dallasu. "Bral bych účast na All Star Game jako velkou poctu," uzavírá.

Z webu: hokej.cz

Žádné komentáře
 
Radicportal, by Jakub Řáda and Webgarden
Copyright (c) 2006 - 2007